Pomoc techniczna
Pragniemy rozwiewać najważniejsze wątpliwości techniczne, jakie mogą pojawić się czasie użytkowania produktów i wykonywania prac niezbędnych do ich montażu.
Oświetlenie
Aby ułatwić korzystanie z katalogu, zwizualizowaliśmy parametry poszczególnych artykułów w postaci ikon lub symboli przypisanych do każdego artykułu, które definiują jego główne parametry. Na początku każdej rodziny produktów znajdziemy legendę wyjaśniającą, wyjaśnienia uzyskamy też, klikając ikony na stronie internetowej.
Główną różnicą między temperaturami barwowymi opraw oświetleniowych jest ich temperatura w stopniach Kelvina i ich barwa światła: - Temperatura barwowa zimnej bieli wynosi od 5100 do 7000 kelwinów, a jej odcień jest niebieskawy. - Temperatura barwowa naturalnej bieli wynosi 4000 do 5000 kelwinów, a jej odcień jest neutralny. - Temperatura barwowa ciepłej bieli wynosi od 3000 do 3900 kelwinów, a jej odcień jest pomarańczowy.
Oprawa oświetleniowa o naturalnej, białej temperaturze barwowej mieści się w zakresie od 4000 do 5000 kelwinów, a barwa jej światła jest neutralna.
Poniższa grafika pokazuje napięcie i częstotliwość stosowane w każdym kraju świata w warunkach domowych: Więcej informacji znajdziesz na stronie:
Poniższa grafika przedstawia różne rodzaje wtyczek i gniazdek używanych w różnych krajach świata w warunkach domowych:
IP 44 to stopień ochrony oprawy lub elementu instalacji przed dostępem przedmiotów większych niż 1 mm, a także zapewnia ochronę przed rozpryskami cieczy we wszystkich kierunkach. W tym przypadku oprawa ta nadawałaby się do montażu na meblach łazienkowym.
IP 20 to stopień ochrony oprawy lub elementu przed dostępem przedmiotów większych niż 12,5 mm, ale bez ochrony przed dostępem cieczy. W tym przypadku oprawa ta nadawałaby się do montażu na meblach pokojowych.
Stopień ochrony IP (Ingress Protection Rating) to klasyfikacja ochrony, którą`zapewnia obudowa oprawy przed wniknięciem kurzu lub wody: Na przykład idealne oprawy oświetleniowe do mebli łazienkowych mają stopień ochrony IP44. Gdzie pierwsza cyfra charakterystyczna odnosi się do ochrony przed wnikaniem ciał stałych, a druga cyfra ochrony przed wnikaniem cieczy. Ochrona przed wnikaniem ciał stałych: IP 0: Bez ochrony. IP 1: Ochrona przed dostępem obcych ciał stałych większych niż 50 mm, np. dłoni. IP 2: Ochrona przed dostępem obcych ciał stałych większych niż 12,5 mm, np. palca. IP 3: Ochrona przed dostępem obcych ciał stałych większych niż 2,5 mm, np. śrubokręta. IP 4: Ochrona przed dostępem obcych ciał stałych większych niż 1 mm, np. kabla. IP 5: Ochrona pyłoszczelna, ograniczony dostęp pyłu. IP 6: Ochrona pyłoszczelna, brak dostępu pyłu. Ochrona przed wnikaniem cieczy: IP 0: Bez ochrony. IP 1: Ochrona przed kroplami wody padającymi pionowo, dopuszczalne ograniczone wnikanie. IP 2: Ochrona przed padającymi pionowo kroplami wody przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15° od pionu w każdą stronę, dopuszczalne ograniczone wnikanie. IP 3: Ochrona przed natryskiwaniem wodą pod dowolnym kątem do 60° od pionu z każdej strony, dopuszczalne ograniczone wnikanie. IP 4: Ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku, dopuszczalne ograniczone wnikanie. IP 5: Ochrona przed strugami wody (12,5 l/min) lanej na obudowę z dowolnej strony, dopuszczalne ograniczone wnikanie. IP 6: Ochrona przed silnymi strugami wody (100 l/min) lanej na obudowę z dowolnej strony, dopuszczalne ograniczone wnikanie. IP 7: Ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie (30 min na głębokość 0,15 m powyżej wierzchu obudowy lub 1 m powyżej spodu dla obudów niższych niż 0,85 m), niedopuszczalne wnikanie wody. IP 8: Ochrona przed skutkami ciągłego zanurzenia w wodzie.
W instalacji do mebli łazienkowych oświetlenie i elementy składowe muszą spełniać szereg cech uwzględniających strefę łazienkową, w której się znajdują. W tym celu wyznaczymy cztery rodzaje przestrzeni w łazience: Przestrzeń 0: Obejmuje ona wnętrze wanny lub prysznica. Strefa sześcienna 1: Wyznacza ją płaszczyzna pozioma poprowadzona pomiędzy strefą 0 oraz płaszczyzną poziomą znajdującą się 2,25 m nad podłogą, ograniczona płaszczyzną pionową wokół wanny lub prysznica. Strefa sześcienna 2: To strefa wyznaczona płaszczyzną pionową na zewnątrz strefy 1 i równoległą płaszczyzną pionową znajdującą się w odległości 0,60 m, ograniczoną płaszczyzną poziomą leżącą na wysokości 2,25 m od podłogi. Strefa sześcienna 3: To strefa wyznaczona przez płaszczyznę pionową leżącą na zewnątrz strefy 2 i równoległą płaszczyznę pionową leżącą w odległości 2,4 m od tej ostatniej i ograniczoną płaszczyzną poziomą leżącą na wysokości 2,25 m od podłogi. UWAGA: Sufity podwieszane i ścianki działowe nie są uznawane za bariery, jeśli chodzi o skutki wydzielania tych stref. W związku z tym stopnie ochrony, oprawy i komponenty, jakie można instalować w każdej z tych stref, są następujące. Przestrzeń 0: Można tu instalować oprawy i komponenty o stopniu ochrony IP 7. Strefa sześcienna 1: Można tu instalować oprawy i komponenty o stopniu ochrony IP 4. Oprawy o stopniu ochrony IP 2 można tu też instalować, jeżeli zostaną umieszczone powyżej najwyższego poziomu mocowanej na stałe dyszy prysznicowej. A urządzenia z IP 5 mogą być instalowane w wannach z hydromasażem i zwykłych, gdzie podczas kąpieli mogą powstawać strumienie wody. Oprócz urządzeń zasilanych przez system bezpiecznego napięcia o napięciu nieprzekraczającym 12 V AC lub 30 V DC. Strefa sześcienna 2: Można tu instalować urządzenia dozwolone w strefie 1. Oprócz tych opraw, których zasilanie jest zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym nie większym niż 30 mA, zgodnie z normą UNE 20.460-4-41. Strefa sześcienna 3: Oprawy i inne komponenty ze stopniem ochrony IP 5 mogą być instalowane w wannach zwykłych, gdzie podczas ich mycia mogą tworzyć się strumienie wody. Oprócz opraw oświetleniowych zabezpieczonych transformatorem izolacyjnym lub z bezpiecznym napięciem, albo z wyłącznikiem różnicowoprądowym nie większym niż 30 mA, zgodnie z normą UNE 20.460-4-41. UWAGA: Typowe łazienki znajdują się w szkołach, fabrykach, obiektach sportowych itp. i z wszystkich może korzystać ogół społeczeństwa.
W instalacjach do mebli pokojowych oprawy i elementy składowe muszą spełniać szereg wymogów: muszą mieć izolację klasy II, być zabezpieczone przed porażeniem prądem elektrycznym w kontakcie bezpośrednim i pośrednim oraz nie wymagają uziemienia. Albo mogą mieć izolację klasy III, więc nie należy ich podłączać do uziemionego gniazda i można je instalować na powierzchniach z materiałów, których palność nie jest znana, takich jak drewno. Albo nadają się do instalacji na powierzchniach normalnie palnych.
W zasilaczach tolerancja mocy musi wynosić -20%. Oznacza to, że jeśli suma mocy opraw podłączonych do tego samego przetwornika wynosi 12 W, należy zastosować konwerter o mocy 15 W. Jeśli jednak instalacja przekracza 12 W, należy wybrać przetwornik o większej mocy, na przykład 30 W.
Nie, są to konwertery całkowicie izolowane i dlatego nie wymagają uziemienia.
Tak, konwertery w metalowych obudowach muszą być uziemione i mieć odpowiedni zacisk, aby można było je podłączyć do prądu.
Aby dobrać odpowiedni konwerter lub transformator do każdej oprawy musimy: 1. - Znać typ konwertera lub transformatora, który odpowiada danej oprawie (12V DC, 350 mA lub 12V AC). W naszym katalogu podajemy przy każdej oprawie rodzaj konwertera lub transformatora, który powinien być zastosowany wraz z serią ikon 2.: - Znać całkowitą wymaganą moc (6 W, 15 W itd.). Po wybraniu typu konwertera musimy obliczyć potrzebną nam moc. W tym celu musimy dodać wszystkie moce opraw, które będziemy podłączać do tego samego konwertera. Na przykład mamy 4 oprawy Orion (kod 7048162) o mocy 3 W każda, suma mocy to 12 W. Zaleca się, aby konwertery pracowały przy 80% maksymalnej mocy, którą obsługują. Dlatego wybierzemy konwerter LED 15 W (kod 7001420). Podobnie, maksymalna liczba opraw, które można podłączyć do tego samego konwertera to 6 sztuk, ponieważ rozdzielacze AMP mają 6 złączy.
Jeśli oprawa LED nie włącza się, to dlatego, że potrzebuje mocy, która jest większa niż moc oferowana przez konwerter lub jest to spowodowane problemem z polaryzacją. W tym przypadku oprawy podłączone do prądu stałego muszą zachować biegunowość w całym obwodzie (dodatni z dodatnim i ujemny z ujemnym).
Jeśli oprawa LED włącza się, a następnie wyłącza, jest to spowodowane przegrzaniem konwertera. Najczęstszymi przyczynami przegrzania konwertera jest zwykle brak wentylacji w miejscu montażu lub nadmierny dopływ energii. Konwerter oddaje całą lub więcej mocy, którą może dać i będziemy musieli go zastąpić konwerterem o większej mocy.
Oprawa LED może migać z różnych powodów. Aby ustalić przyczynę należy: Sprawdzić, czy oprawa LED jest podłączona do odpowiedniego typu przetwornika dającego stałe napięcie lub stałe natężenie prądu. Należy sprawdzić, czy moc konwertera nie jest mniejsza niż suma mocy opraw LED podłączonych do danego konwertera. Trzeba też sprawdzić, czy konwerter się nie przegrzewa. Temperatura robocza konwertera musi być odpowiednia. Temperatura robocza jest podana na obudowie konwertera.